خبرگزاری فارس: رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: در حال حاضر ایران از نظر علمی در منطقه رتبه برتر را دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، جعفر مهراد در مراسم چهلمین سال تأسیس پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران، افزود: پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی برنامه نرم‌افزاری را بدون اتکا به نرم‌افزارهای تجاری تهیه کرده است که این برنامه نه تنها خود اتکایی را به وجود آورده است بلکه از وابستگی به مراکز خصوصی نیز جلوگیری کرده است. 

وی با تأکید بر این‌که پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران پایگاه اطلاعاتی مختلفی را در حوزه‌های گوناگون تهیه کرده است، گفت: تفکیک پژوهش از اطلاع‌رسانی ممکن نیست و دانش سازمان یافته را مراکز اطلاع‌رسانی به وجود می‌آورند. 

وی با تأکید بر این‌که در چهارچوب سند چشم‌انداز از تمام امکانات علمی باید سودجست، گفت:‌در ایجاد توسعه پایدار مراکز اطلاع‌رسانی سهم زیادی دارند، تمام سطوح جامعه نیازمند اطلاعات هستند. رشد علمی و صنعتی در دهه‌های اخیر نتیجه وجود اطلاعات در دسترس است. 

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: ایران در سال 2008 در تولید کمی علم حضور پررنگی داشت،‌ در این سال 13 هزار و 568 مقاله به ثبت رسیده است در حالی که کل تولید سال 2007 حدود 9 هزار و 61 مدرک بود و انتظار می‌رود تولید علم ایران تا پایان سال به 20 هزار برسد.

منبع: www.dastavardha.com


دسته ها : علمی - اخبار ایران
دوشنبه هفتم 11 1387
X