کرمان - خبرگزاری مهر: فرمانده نیروی انتظامی کشور با اشاره به تولید 95 درصد مواد مخدر دنیا در افغانستان گفت: 93 درصد کشف تریاک در دنیا در ایران روی می دهد. 

به گزارش خبرنگار مهر درکرمان، سردار اسماعیل احمدی مقدم عصر امروز در همایش منطقه ای دست اندر کاران قضایی مبارزه با مواد مخدر شرق کشور در کرمان اظهار داشت: موقعیت شرق کشور در همجواری با کشور افغانستان که تولیدکننده 95 درصد مواد افیونی دنیا است کشور را در معرض قاچاق مواد مخدر قرار داده است.

وی با اشاره به تولید بیش از 8 هزار تن مواد مخدر در افغانستان تصریح کرد: طبق برآورد انجام شده تولید افغانستان در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته و به دو برابر نیاز مصرف کل دنیا که چهار هزار و 500 تن است رسیده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که سازمان ملل میزان تولید مواد مخدر در افغانستان را رو به کاهش عنوان کرده است اما کشف مواد مخدر در ایران در سالهای اخیر 25 درصد رشد یافته است.

سردار احمدی مقدم عنوان کرد: متاسفانه افزایش میزان کشف مواد مخدر نیز تاثیری در قیمت این مواد نداشته است و هر روز شاهد ارزان شدن قیمت این مواد در دنیا هستیم.

وی افزود: در سال 87 تا کنون میانگین کشف مواد مخدر در هر روز دو تن در کشور بوده است که اگر بر پایه تریاک محاسبه شود به روزی 3 تن خواهد رسید که یک رکورد حیرت آور در تاریخ کشف مواد مخدر محسوب می شود.

وی گفت: اساسا آلوده کردن ایران برای قدرتهای بزرگ دنیا به یک هدف تبدیل شده است و این روند افزایش تولید و قاچاق به صورت سازماندهی شده انجام می شود.

سردار احمدی مقدم دلیل عمده گرایش جامعه به مواد مخدر را ترویج فرهنگ غربی، سرخوردگی اجتماعی و اقتصادی برای قشر ضعیف جامعه و تنوع و تفریح در قشر مرفه دانست و گفت: دلیل عمده گسترش اعتیاد در کشور به دلیل نوع برخورد با پدیده مواد مخدر در سالهای گذشته بوده است.

وی افزود: برخورد مقابله ای با مواد مخدر و حذف عرضه کننده یا متقاضی جوابگوی حل این مشکل نیست بلکه باید با عرضه و تقاضا به صورت متوازن برخورد شود و در کنار آن بحث فرهنگسازی و پیشگیری مورد توجه قرار گیرد درصورتی که به طور خاص فقط با بحث مواد مخدر به صورت مقابله ای برخورد شود گروه در معرض خطر که جامعه بزرگتری نیز هستند به سوی مواد مخدر کشیده می شوند بلکه باید با کار فرهنگی جامعه را با خطر موجود آشنا کرد و آنها را از آسیب دور نگه داشت و در کنار آن با مدیریت صحیح مبارزه با مواد مخدر این مشکل را ریشه کن کرد.

وی گفت: به طور قطع جمهوری اسلامی در بحث مبارزه با مواد مخدر در دنیا از همه کشورها پیشی گرفته است به طوری که 93 درصد تریاک دنیا در ایران کشف می شود در بحث مبارزه با تقاضا نیز در سال گذشته 6 هزار نفر از معتادان که حدود 50 درصد کل معتادین در ایران به شمار می روند تحت درمان قرار گرفتند و برای سال جاری نیز تحت پوشش قرار گرفتن 700 هزار نفر پیش بینی شده است.

وی گفت: امروز شاهد آن هستیم که بحث اعتیاد در بین زندانیان و مشاهده معتادان خیابانی نسبت به گذشته بسیار کمرنگتر شده است. در بحث قطع ارتباط مصرف کننده با قاچاقچیان نیز بحث توزیع متادون در دستور کار قرار گرفت که به این وسیله ارتباط مصرف کننده با استفاده از یک ماده ضعیف نسبت به مواد مخدر قطع شد و در همین رابطه میزان بروز جرایم بین معتادان مصرف کننده متادون نیز کاهش یافت.

وی گفت: در بحث مبارزه با مواد مخدر قضازدایی و زندان زدایی از سیاستهای کلی قرار گرفته است که در همین رابطه میزان زندانیان مواد مخدر از 55 درصد در سال گذشته به 40 درصد در سال جاری رسیده است و فعالیتهای قضایی باید به سمت دانه درشتهای قاچاق مواد مخدر سوق داده شود. 

وی گفت: مجازات شدید باید برای دانه درشتها و سازمان دهندگان مواد مخدر تعیین شود و دست کسانی که منابع مالی قاچاق را فراهم می کنند قطع شود هر چند که بازار فروش و خرید مواد مخدر در خارج از کشور است و فقط بخشی از مواد در کشور مصرف می شود اما درصد کمی از منابع مالی که در ایران وجود دارد را نیز باید شناسایی و حذف کنیم.

احمدی مقدم گفت: نباید تمام توان مبارزه را روی خرده فروشان بگذاریم بلکه در کنار حذف خرده فروشان باید جلوی منابع پشتیبانی مواد مخدر را گرفت.

وی با اشاره به افزایش 100 درصدی کشف مواد مخدر در سیستان و بلوچستان افزود: مبارزه با مواد مخدر در سیستان و بلوچستان نشان داده است که با افزایش کشف مواد مخدر میزان بروز جرایم خشن به صورت چشمگیر کاهش می یابد.

وی عنوان کرد: اگر در شرق کشور موضوع مواد مخدر از بین برود در شرایط برابر آمار جرایم در مقایسه با دیگر نقاط کشور کاهش چشمگیری خواهد یافت.

فرمانده نیروی انتظامی کشور با اشاره به لزوم قاطعیت در اجرای احکام قضایی کشور درخصوص قاچاق مواد مخدر گفت: امروز سیاست ما در مبارزه با مواد مخدر با قوانین همخوانی ندارد که در این زمینه پیشنهادهای لازم به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده شده است که امیدواریم رسیدگی به این اصلاح قانون در اسرع وقت انجام شود.


دسته ها : اخبار ایران
دوشنبه هفتم 11 1387
X