مجله Technology and Society از مجلات آی تریپل ای IEEE در موضوع موضوعات اجتماعی مرتبط با فناوری هست و وقتی IEEE مقاله ای را چاپ می کند اعتبار خیلی خوبی برای آن می توان در نظر گرفت. با مراجعه به این سایت impact factor کلی این ژورنال را در سالهای قبل می شود دید که 24.40 هست و عدد قابل توجهی است.

این ژورنال در شماره این فصل خودش یک مقاله از توسعه نانوتکنولوژی در ایران رو چاپ کرده که نویسنده هاش سپهر قاضی نوری و ابراهیم حیدری هستند. این مقاله اطلاعاتی درباره وضعیت علم و فناوری و برنامه توسعه فناوری‌نانو در ایران به همراه یک دسته‌بندی از اثرات پیش‌بینی شده فناوری‌نانو ارائه می‌کند. سپس نتایج یک تحلیل SWOT درباره وضعیت فناوری‌نانو در ایران ارائه می‌شود.

رسم هست که روی جلد مجلات رو به یکی از مباحث مقالات اون شماره اختصاص می دهند و تصمیم گیری در مورد اینکه چه طرحی روی جلد کار شود به نظر ادیتورهای مجله بستگی دارد. بعضی ژورنالها مثلا مقاله ای که بیشترین دانلود را در پریود زمانی انتشار آنلاین تا انتشار کاغذی رو دارد روی جلد کار می کنند، بعضی ها هم مقاله ای که به نظر داغتر می آید. به هر حال مقاله ای که روی جلد می رود طبیعتااز نظر شورای مجله ارزش زیادی داشته است.


در طرح روی جلد شماره زمستان این فصل‌نامه، تصاویری از نقشه ایران، سربازان هخامنشی با تصاویری از دو دانشجوی دختر چادری و طرحی از نانولوله‌ها ترکیب شده و در پس‌زمینه آن نیز، طرحی از نقشه خاورمیانه هست.

پیشرفت فناوری نانو واقعیتی هست که مرهون تلاش افراد خوشفکر و کار تیمی و از نمونه های کم نظیر در کشور ماست. جا داره اسمی از آقای خاتمی برده شود که هر چه از نانو در ایران بشنویم، ثمره تلاش و اقبالی هست که او در مورد این فناوری در سالهای ابتدایی دهه هشتاد داشت.

 

فایل PDF مقاله را در اینجا ببینید.

منبع:/www.tebyan.net


دسته ها : نانو
سه شنبه هشتم 11 1387
X