علی اکبر زینالو، مجری طرح و سرپرست تیم پیوند در آستانه برپایی این کنگره گفت: در این روش تحقیقاتی، سلول‌های بنیادی مغز استخوان کودک پس از تکثیر و فرآوری به قلب پیوند زده شده است .  
وی ادامه داد : در این عمل که حدود دو ساعت به طول انجامید، سلول‌ها از طریق لوله‌هایی باریک، بدون عمل جراحی از طریق سرخرگ‌های محیطی به شریان‌های تغذیه کننده قلب کودک( کرونر ) منتقل شد .  
زینالو تصریح کرد: در این شیوه با تکنیک پیچیده‌ای جریان خون شرائین قلب برای جذب بهتر سلول‌ها با بستن وریدهای قلب( سینوس کرونر) کند شده است .  
دبیر کنگره امسال انجمن آتروسکلروز که 22 تا 25 خرداد امسال در تالار همایش‌های رازی برگزار می‌شود، اظهار داشت: توفیق‌ها و نوآوری‌های دانشمندان کشورمان در مورد پیوند سلول‌های بنیادی به صورت یک سمپوزیوم جداگانه در دهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق ارائه خواهد شد .  
زینالو در پایان این عمل بزرگ را حاصل تلاش یک تیم 10 نفره از محققان و پژوهشگران کشور دانسته و اظهار امیدواری کرد : با اختصاص بودجه کافی بتوان به پرسش‌های پیش روی دانشمندان این رشته پاسخ گفت .  
دهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق با هدف ارائه جدیدترین دستاوردهای انجام شده در این رشته 22 تا 25 خرداد امسال در سالن همایش‌های رازی برپا می‌شود
منبع : خبرگزاری فارس


دوشنبه هفتم 11 1387
X