مشهد - خبرگزاری مهر: سه دستگاه زنده یاب فوق پیشرفته برای نخستین بار در کشور در نمایشگاه دستاوردهای سی ساله خراسان رضوی رونمایی شد. 

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، دکتر مهدی علیزاده بیرجندی ظهر امروز در حاشیه رونمایی از سه دستگاه زنده یاب پیشرفته افزود: این دستگاهها شامل بیورادار، زنده اندسکوپ و دلسارتری بوده که توسط وزارت کشور خریداری و در اختیار هلال احمر قرار گرفته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی تصریح کرد: این دستگاهها در هنگام وقوع حوادثی نظیر زلزله، سیل و حوادث خاص به نوعی کاربرد تخصصی داشته و قادر است مصدومین گرفتار در زیر آوار را شناسایی کند. 

وی در خصوص بیورا دار گفت: توان عملیاتی تیم های امداد و نجات در این استان با بهره گیری از این دستگاه افزایش می یابد.

علیزاده افزود: بیورادار برای عملیات زنده یابی در عمق هفت متر، سطح 30 متر و در بتن یک متر بوده و در برف و باران نیز کارایی دارد. 

دکتر علیزاده بیرجندی بیان کرد: بیوردار مجهز به آنالیز فرکانس قلب و انسان بوده و قادر به تشخیص مصدوم زیر آوار فاقد هوشیاری ولی دارای حیات است. 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: دستگاه زنده اندسکوپ نوع دیگری از دستگاه های زنده یاب است که قابلیت تصویربرداری با کیفیت عالی حتی در تاریکی و در عمق 5/7 متری زمین و آب را دارد. 

علیزاده بیان کرد: این دستگاه دارای کابل مجهز به دوربین و چراغ بوده و می تواند تصاویر زیر خاک را ضبط و عکسبرداری کرده و بر روی صفحه مانیتور تایپ و در اختیار کاربر قراردهد. 

دکتر علیزاده بیرجندی گفت: دستگاه زنده یاب، دلسارال دی تری قادر است با استفاده از شش گیرنده صوتی افراد زیر آوار را ردیابی کند. 

وی اظهار داشت: این دستگاه با بهره گیری از میکروفن های خیلی حساس می تواند ارتباط دو سویه ای با فردی که در زیر آوار بوده و حیات دارد در منطقه وسیعی برقرار کند.

منبع:www.dastavardha.com


پنج شنبه هفدهم 11 1387
X