رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی از افتتاح آزمایشگاه پلیمر و راه اندازی خط آزمایشی نان ترکیبی در دهه فجر خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ارژنگ جوادی امروز در نشستی خبری از افتتاح آزمایشگاه تخصصی پلیمر خبر داد و گفت: با توجه به توسعه روز افزون سیستمهای آبیاری تحت فشار و ظرفیت سازی برای بهره برداران و کشاورزان یجاد آزمایشگاه تست پلیمر ضروری به نظر می رسید.

وی افزود: آزمایشگاه تخصصی مهندسی پلیمر یکی از پیشرفته ترین آزمایشگاههای کشور است که به منظور انجام تست و آزمونهای قطعات، اجزا و اتصالات پلاستیکی و لاستیکی به بهره برداری می رسد.

جوادی با بیان اینکه تاکنون انجام تستهای کیفی برای این قطعات در کشور مقدور نبوده است، افزود: این آزمایشگاه قادر است کلیه قطعات و اتصالات آبیاری را با دقت بالا مورد بررسی قرار دهد و پس از تایید، گواهینامه ملی تایید و استانداردهای لازم را برای این ادوات صادر کند.

رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی با تاکید بر اینکه این آزمایشگاه کلیه تستهای قطعات پلیمری را انجام می دهد اظهار داشت: فاز اول راه اندازی این آزمایشگاه منحصر به تستهای سیستمهای آبیاری کشاورزی است.

دستیابی کشور به دانش فنی تولید نانهای ترکیبی 

وی همچنین از راه اندازی خط آزمایشی تولید نان ترکیبی در استان خراسان خبر داد و اضافه کرد: از یک سال قبل تحقیقات در این زمینه آغاز شده است و توانستیم به دانش فنی تولید نانهای ترکیبی دست یابیم که قرار است خط آزمایشی آن راه اندازی شود.

جوادی در این باره توضیح داد: در نانهای ترکیبی از آردهای سیب زمینی و ذرت به عنوان جایگزین بخشی از آرد گندم (تا 20 درصد) استفاده می شود. 

وی به مزایای این نان اشاره کرد و ادامه داد: این روش به طور غیر مستقیم در کاهش اثرات خشکسالی موثر است به گونه ای که چنانچه دراثر خشکسالی تولید گندم با مشکلاتی مواجه شود می توان از سایر محصولاتی که در کشور تولید می شود مانند سیب زمینی و ذرت استفاده کرد.

به گفته رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کاهش ضایعات نان، افزایش ارزش غذایی، ایجاد تنوع غذایی، ماندگاری بیشتر از مزایای این نان ترکیبی است. علاوه بر این می توان کاربردهای ثانویه سیب زمینی را افزایش داد.

وی تاکید کرد: این خط تولید در استان خراسان به عنوان قطب علمی تولید نان راه اندازی می شود و تا سال آینده برای 5 استان اولویت دار که احتمال خشکسالی در آن مناطق وجود دارد راه اندازی می شود.

بهبود آبیاری

جوادی اطلاح شیوه های آبیاری سنتی و توسعه روشهای نوین آبیاری را دو رویکرد مهم این سازمان نام برد و گفت: در بخش اصلاح آبیاری سنتی برنامه های روش کم آبیاری در محصولات آفتابگردان، چغندر قند، سیب زمینی، گندم و پنبه، رگلاژ و قطعه بندی مناسب زمین، استفاده از آبهای نامتعارف و شور و توسعه سیستمهای آبیاری کم فشار در این حوزه اجرا شده است.

وی به برنامه های بخش توسعه روشهای نوین آبیاری اشاره و خاطرنشان کرد: در این بخش با اولویت آبیاری تحت فشار روشهایی اجرا شد که موفق به افزایش راندمان آبیاری تا دو برابر شدیم به طوری که از راندمان 37 درصدی آبیاری سنتی به بیش از 70 درصد در ابیاری تحت فشار رسیدیم.

ذرت دانه ای و کاهش مصرف سم

رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی با تاکید بر اینکه به دانش فنی سیستم آبیاری تحت فشار و نحوه مدیریت در محصول ذرت دانه ای دست یافته ایم، اضافه کرد: در سال آینده این سیستم به سازمانهای ترویج اعلام و اجرا می شود.

وی همچنین اعلام کرد: با استفاده از روشهای نوین موفق شدیم میزان مصرف سم را به میزان 50 درصد کاهش دهیم ضمن آنکه با بررسی هایی که انجام شد سمپاشی هوایی در مزارع نیز حذف شد.

منبع:www.dastavardha.com


پنج شنبه هفدهم 11 1387
X