پژوهشگران سازمان انرژی اتمی ایران به دانش فنی ساخت دستگاه های تولید بلور برای استفاده در صنایع هسته ای ، پرتوسنج های پزشکی و صنعتی دست یافتند .
واحد مرکزی خبر : احمد نوزاد ، رئیس پژوهشکده علوم و فنون هسته ای ، با اعلام اینکه بلورها کاربرد وسیعی در صنایع هسته ای از جمله لیزرها ، آشکار سازها و دستگاه های تشخیص نوع مواد رادیو اکتیو دارند ، گفت : سازمان انرژی اتمی ایران آمادگی دارد تا با تولید این بلورها نیاز بخشهای تحقیقاتی و صنعتی کشور را تامین کند . 

این بلور با دریافت پرتوهای گاما از خود نور تولید می کند و دردستگاه های تشخیص پرتو ، دستگاههای تعیین نوع ماده رادیواکتیو وهمچنین در پزشکی هسته ای کاربرد دارد . 

براساس این گزارش ، هزینه تولید بلور در ایران حدود یک بیستم نمونه خارجی آن است .


حیدر فری پور، کارشناس ارشد پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ، نیز در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر ، دستیابی به این دانش را نتیجه کارگروهی بیان کرد و گفت: همه تجهیزات مورد نیاز در این مجموعه ساخته شده است.

وی افزود: در این دستگاه ها ، ابتدا پودر ماده مورد نظر که بر اساس نیاز و سفارش تهیه و در کوره دستگاه ذوب می شود ، پس از آن قطعه کوچکی از بلور مورد نظر با مذاب تماس داده و با حرکتی چرخشی و تدریجی به سمت بالا کشیده می شود، این کار موجب شکل گرفتن تدریجی بلور می شود. 

کارشناس ارشد پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای افزود : در مرحله بعد، با استفاده از دستگاه های تراش ، بلور به شکل و اندازه مورد نظر در می‌ آید.

براساس این گزارش در آخرین دستاورد متخصصان رشد بلور، بلور یدسدیم تولید شده است

منبع:www.fardanews.com 


دسته ها : انرژی هسته ای
دوشنبه سیم 10 1387
X