پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان موفق شدند، ضمن معرفی پلیمرهای پلی‌آمید فعال نوری، روشی مناسب برای بررسی پایداری مواد پلیمری، با استفاده از روش‌های الکتروشیمیایی و الکترود نانولوله‌های کربنی، ارائه کنند .


پلیمر تهیه شده، به دلیل استحکام و مقاومت حرارتی بالا، پتانسیل استفاده در ساخت کابل‎ها، مدارهای الکتریکی، کابل تلفن و فیبرنوری، کاربرد دارد.  
شادپور ملک‌پور، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، در رابطه با این پژوهش گفت: پلی آمیدهای فعال نوری سنتزی و طبیعی، بخاطر کاربردهای فراوان و منحصر به فردشان، به صورت گسترده‌ای مورد توجه شیمیدانان واقع شده‌اند. یکی از اهداف این تحقیق، ارائه و توسعه‌ی روش‌های سریع و کارآمد، برای بررسی رفتار و خواص پلیمرها بوده است.  
ملک‌پور، درباره‌ی چگونگی انجام این پژوهش گفت: این پژوهش، در دو بخش صورت گرفته است؛ در بخش اول، یک سری پلی‌آمیدهای فعال نوری، با پایداری بالا و خاصیت فتواکتیو تهیه‌شد و در بخش دوم، یک روش جدید و حساس الکتروشیمیایی، بر پایه‌ی نانولوله‌های کربنی چند دیواره، برای ارزیابی پایداری الکتروشیمیایی پلی‌آمیدهای ساخته‌شده، و ارزیابی خواص اکسایشی و احیایی آنها، ارائه شده است.  
وی مواد پلیمری ساخته‌شده، در محیط‌های آبی، حلالیت بسیار کمی دارند و ردیابی آنها با استفاده از سنسورهای الکتروشیمیایی موجود امکان پذیر نیست، افزود: استفاده از نانولوله‎ای کربنی چند دیواره، با افزایش قابل ملاحظه‌ی حساسیت سنسورها، امکان بررسی خواص و پایداری الکتروشیمیایی مواد موجود را فراهم می‌آورد.  
ملک‌پور، کابردهای متنوعی را برای پلیمرهای ساخته‌شده بیان نمود که از آن جمله می‎توان، امکان استفاده از آنها برای عایق نمودن کاغذ برای موتورهای الکتریکی، و پوشش‌های فلزی و غیر فلزی اشاره کرد.  
علاوه بر این، ملک‌پور، از قابلیت‌های منحصر به فرد روش ارزیابی پایداری و رفتار الکتروشیمیایی پلیمرها با استفاده از روش‌های فناوری‌نانو یاد کرد و اظهار داشت: حساسیت بالا به غلظت‌های بسیار کم پلیمرها در محیط آبی با pH های مختلف، امکان تشخیص نقاط شروع پتانسیل اکسایش پلیمرها و اجزای تشکیل دهنده‌ی آنها در شرایط مختلف، تشخیص میزان تأثیر مونومرها و گروه‌های عاملی مختلف موجود در ساختار پلیمرها بر پایداری الکتروشیمیایی آن‌ها، امکان تجزیه کمی و کیفی پلیمرها، سرعت بسیار بالا و هزینه‌ پائین در کنترل کیفی و ارزیابی نمونه‎ها، امکان بررسی مواد پلیمری در مقیاس خیلی کوچک، از کاربردهای این روش ارزیابی است.
منبع : خبرگزاری فارس


دسته ها : علمی - نانو
سه شنبه اول 11 1387
X