محققان پژوهشگاه صنعت نفت با انجام تستهای میدانی نشان دادند که با مخلوط کردن اتانول در بنزین می توان سوختی پاک و ارزان قیمت برای انواع خودروها تولید کرد. نتایج این تحقیقات برای تایید نهایی به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ارسال شده است. 

مهدی گوگل مجری طرح، با تاکید بر اینکه در این پروژه درصدی از اتانول را با بنزین مخلوط کردیم، گفت: این امر باعث می شود میزان مصرف بنزین کاهش یابد ضمن آن که آلودگی هوا نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: برای اثبات نتایج این تحقیق سوخت مورد نظر را بر روی 12 دستگاه خودروی سمند با حدود یک میلیون و 200 هزار کیلومتر آزمایش میدانی نشان داد که مخلوط سوخت اتانول و بنزین اختلالی در عملکرد موتور ایجاد نمی کند و به راحتی می توان برای انواع خودرو مورد استفاده قرار گیرد.

گوگل با تاکید بر اینکه استفاده از سوخت اتانول مقرون به صرفه است، اظهار داشت: سوخت اتانول در کشورهایی چون ونزوئلا و برزیل از مدتها قبل مورد استفاده قرار گرفته ولی در کشورهای حوزه خلیج فارس به تازگی حرکتهائی در جهت استفاده از این سوخت آغاز شده است.

مجری طرح اضافه کرد: نتایج این تحقیقات از سوی مرکز تحقیقات انرژی پژوهشگاه صنعت نفت به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ارسال شده است که در صورت تایید، این سوخت به مصرف کنندگان عرضه خواهد شد.
چهارشنبه 25 دى 1387 11:47
منبع : مهر


سه شنبه اول 11 1387
X