دبیر چهاردهمین کنفرانس مهندسی پزشکی ایران از موفقیت پژوهشگران ایرانی در ساخت پوست، خون و رگ مصنوعی و تلاش برای ساخت صندلی‌ ویژه بهبود وضعیت ناحیه ستون فقرات در کشور خبر داد.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر محمد پویان که در مراسم افتتاحیه این کنفرانس دوروزه در بیمارستان میلاد تهران سخن می‌گفت، محورهای اصلی این همایش را بیوالکتریک، بیومکانیک، بیومواد، انفورماتیک پزشکی و بیوفیزیک، عنوان کرد و افزود: طی دو روز برگزاری این همایش 122 مقاله ارائه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌های ساخت رگ، خون و پوست مصنوعی در کشور که توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیر کبیر و پژوهشگاه پلیمر انجام شده‌اند، هم اکنون در مرحله انجام آزمایش بالینی هستند.

پویان در ادامه تصریح کرد: کاربرد رگ مصنوعی بیشتر در گرفتگی رگ‌ها است و در مواردی که امکان استفاده از رگ طبیعی وجود ندارد می‌توان از آن استفاده کرد.

وی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های کشور در ساخت تجهیزات پزشکی یادآور شد: ایران هم اکنون قدرت اول منطقه در زمینه مهندسی پزشکی است.

بنابر اعلام دبیرخانه کنفرانس، دکتر پویان در ادامه با بیان این که آسیب‌هایی که ستون فقرات را تهدید می‌کند به عنوان یکی از چالش‌های اساسی نظام سلامت به شمار می‌رود، بهبود وضعیت جسمی در ناحیه ستون فقرات را یکی از محورهای کاری در زمینه تجهیزات پزشکی در کشور خواند و گفت: هم اکنون گروهی از پژوهشگران کشور در حال ساخت صندلی‌های مخصوص بهبود وضعیت ناحیه ستون فقرات هستند.

وی خاطرنشان کرد: این صندلی‌های استاندارد طراحی شده است و به زودی به مرحله ساخت می‌رسد.

منبع:www.ghatreh.com 


دسته ها : پزشکی
چهارشنبه دوم 11 1387
X