گروهی از پژوهشگران پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی برای نخستین بار در کشور موفق شدند روش جدیدی برای آشکارسازی آنتی بیوتیک در گوشت مرغ را ابداع کنند. 

این ابداع زیر عنوان "روش طیف سنج متحرک یونی در گوشت مرغ" توسط گروه آشکارساز مرکز تحقیقات مهندسی جهاد کشاورزی صورت گرفته است. 

مدیر این گروه روزسه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بقای داروهای دامپزشکی در مواد غذایی اکنون یکی از موضوعهای مهم به شمارمی‌رود که می‌تواند در انسان سرطان‌زا، آلرژی زا یا مسموم‌کننده باشد. 

"مهدی عظیمی" افزود: درمرغداری‌ها برای جلوگیری از بیماری‌های آنفلوآنزا یک سری آنتی بیوتیک‌ها به خوراک مرغ اضافه می‌کنند که ابداع این روش جدید می‌تواند تا یک چهارم قیمت در قیاس با روش‌های دیگر صرفه‌جویی داشته باشد. 

وی تاکید کرد: از دیگر مزیتهای این روش جدید این است که امکان انجام آن در محل مرغداریها در زمان کوتاه میسر است، در حالی این طیف سنجی آنتی بیوتیک در دیگر روشها فقط باید در آزمایشگاهها صورت گیرد. 

وی، افزایش سطح سلامتی مردم با شناسایی آنتی‌بیوتیکهای موجود در گوشت مرغ، تشخیص آنتی‌بیوتیک غیرمجاز مصرف شده و نیز دستیابی به غلظت‌های بسیار پایین آنتی بیوتیکها را از دیگر نتایج ابداع این روش دانست. 

عظیمی یادآور شد: اکنون یکی از دستگاه‌های مورد استفاده برای تعیین آنتی بیوتیک‌ها دستگاهی موسوم به " اچ پی ال‌سی" است که بسیار پرهزینه است.


دسته ها : علمی - پزشکی
پنج شنبه سوم 11 1387
X