رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح از ساخت اولین پایگاه ثابت دریافت تصاویر ماهواره‌ای توسط محققان کشورمان خبر داد و گفت: همچنین ایران در ساخت ایستگاههای متحرک دریافت تصاویر ماهواره‌ای نیز خودکفا شده است.


امیر محمدحسن نامی رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با اشاره به آخرین دستاوردهای متخصصان کشورمان در زمینه دستیابی به علوم و تکنولوژی‌های فضایی گفت: اولین پایگاه ثابت بومی که توانائی دریافت اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای را دارد، توسط متخصصان کشورمان ساخته شد که با ساخت این پایگاه، ایران به دانش در اختیار داشتن چنین پایگاههایی دست یافت. 
وی افزود: البته، پیش از این نیز پایگاه فضایی سپهر متعلق به سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح اقدام به دریافت تصاویر ماهواره‌ای میکرده است اما پایگاه سپهر، بومی نبود که با ساخت این پایگاه فضایی بومی، هم اکنون تصاویر و اطلاعات از طریق چندین ماهواره، به طور مداوم در اختیار کشورمان قرار می‌گیرد و همچنین در هر جا و به هر تعداد که مورد نیاز کشور باشد، می‌توانیم ایستگاههای فضایی بسازیم. 
عملیات اجرایی اولین ایستگاه بومی دریافت تصاویر از راه دور خردادماه امسال با حضور سردار نجار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آغاز شده بود. 

* خودکفایی ایران در ساخت ایستگاههای متحرک دریافت تصاویر ماهواره 

امیر نامی همچنین با یادآوری خودکفایی کشورمان در ساخت ایستگاههای متحرک دریافت تصاویر ماهواره، گفت: به خاطر توجه ویژه وزیر دفاع به علوم و فناوری‌های روز و تاکید وی بر خودکفایی کشور در این زمینه‌ها، هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به جمع 10کشور دارای تکنولوژی ساخت ایستگاه متحرک دریافت تصاویر ماهواره‌ای پیوسته است. 
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با یادآوری کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در عرصه‌های کشاورزی، شهرسازی، سوانح غیرمترقبه و دیگر زمینه‌ها، تاکید کرد: با توجه به دستور رئیس جمهور به سازمان‌ها و مراکز مربوطه مبنی بر تامین نیازهای خود به اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای از طریق سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، زمینه بسیار خوبی برای ارتقاء سطح فعالیتها و خدمات این سازمان فراهم شده است. 

* دریافت تصاویر راکت فضایی کاوش توسط ایستگاههای داخلی 

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با اشاره به پرتاب موفق راکت فضایی کاوش2 توسط پژوهشگاه هوافضا گفت: این راکت پس از پرتاب موفق، توانست اولین تصاویر فضایی را ثبت و ارسال کند که این تصاویر و اطلاعات توسط ایستگاههای سپهر متعلق به سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ثبت و دریافت شد و انشاءالله با پیشرفت روزافزون کشور و توسعه علوم فضایی، می‌توانیم حرفهای بسیاری را در این فناوری مهم داشته باشیم.


دسته ها : هوا فضا
شنبه پنجم 11 1387
X