خبرگزاری فارس: مخترع ایرانی خواص ماده جدید ترمیم ریشه دندان خود را به نام« CEM» یا سیمان مخلوط غنی شده کلسیمی را که برای اولین بار در جهان در ایران اختراع شده است تشریح کرد.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سعید عسگری، محقق ایرانی و استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز در نشست خبری با حضور موید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و محمد مهدی وردی مدیر کل سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، جزئیات اختراع خود را که یک ماده جدید ترمیمی برای ریشه دندان است تشریح کرد. 
وی گفت:‌ نام این ماده جدید سیمان مخلوط غنی شده کلسیمی است که با نام اختصاری CEM که مخفف colcum enriched mixture cement است شناخته می‌شود، فرمولاسیون این ماده جدید در دنیا کاملا منحصر به فرد است و اکنون در مقیاس آزمایشگاهی در ایران تولید شده است. 
عسگری افزود:‌ اختراع این ماده جدید ترمیمی دندان 4 سال طول کشیده است و این برای اولین بار است که یک ماده دندانی در ایران اختراع می‌شود، پیش از این یا مواد ترمیمی دندان از خارج وارد می‌شد یا در ایران بسته بندی می‌شد در مواردی هم مواد اولیه مواد ترمیمی از خارج وارد و در کشور ساخته می‌شد و گاهی هم یک ماده ترمیمی دندان با فرمولاسیون خارجی به طور کامل با مواد اولیه ایرانی در کشور کپی می‌شد اما این اولین بار است که فرمولاسیون یک ماده جدید ترمیمی دندان، ایرانی است. 
وی گفت: این ماده جدید دندانی خواصی دارد که حتی نسبت به مواد ترمیمی خارجی دیگر مزیت محسوب می‌شود از جمله اینکه ماده ترمیمی CEM خاصیت ضد میکروب دارد و سلامت دندان را تضمین می‌کند. 
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: این سیمان جدید درمان به رنگ سفید است و باعث تغییر رنگ دندان نمی‌شود البته کاربرد آن برای ترمیم تاج دندان نیست بلکه برای ترمیم لایه های زیر تاج دندان شامل ریشه و عصب دندان است ضمن اینکه این ماده آب دوست است و رطوبت دندان باعث تشدید خواص مطلوب آن می‌شود. 
عسگری گفت: خاصیت دیگر ماده CEM القای ترمیم بافت سخت آسیب دیده دندان است و این خاصیت در کمتر ماده دندانی وجود دارد ضمن اینکه این ماده جدید توانایی تولید بلورهای هیدروکسی آپاتیت را دارد که در معالجه ریشه دندان بسیار کمک می‌کند. 
وی افزود: این ماده جدید ترمیمی به طور کلی 10 کاربرد مختلف دارد که کف بندی حفره های ترمیمی، پوشاندن مستقیم پالپ زنده( عصب دندان زنده)، مهر و موم کردن مجرای ریشه دندان، پرکننده انتهای ریشه دندان، ترمیم استخوان اطراف دندان و ترمیم سوراخ شدگی های ریشه دندان از جمله آن است. 
این مخترع ایرانی توضیح داد: در زمان حاضر 10ماده مختلف ترمیمی دیگر برای دندان در دنیا وجود دارد که ماده MTA از بین این 10 ماده کاربرد علمی بیشتری پیدا کرده اما ماده جدید CEM نه تنها همه خواص این ماده خارجی را دارد بلکه در مواردی نسبت به آن برتری و مزیت هم دارد. 
عسگری گفت: برای ثبت جهانی این ماده اقدامات اولیه انجام شده است اما متاسفانه با توجه به اینکه در ایران ما قانون PATENT یا حق مالکیت معنوی اختراعات پزشکی را نداریم برای ثبت جهانی آن مشکلات زیادی داریم به همین علت از مسئولان کشور می‌خواهم با توجه به تعداد زیاد محققان و مخترعان ایرانی راه حلی برای حفظ حقوق مالکیت معنوی اختراعات در ایران در دنیا پیدا کنند تا حقوق مخترعان ایرانی پایمال نشود. 
وی افزود: هنوز اقدامات لازم برای تولید صنعتی این ماده جدید ترمیمی دندان آغاز نشده است به همین علت هنوز قیمت تمام شده آن در مقیاس صنعتی معلوم نیست اما قطعا این ماده نسبت به مواد خارجی ترمیمی دیگر ارزان تر تولید می‌شود ضمن اینکه همان طور که شرح دادم مزیتهای نسبی این ماده ایرانی نسبت به مواد خارجی قابل توجه است.

منبع:www.farsnews.net 


پنج شنبه سوم 11 1387
X