نخستین موتور پلیمری جهان با ویژگی حذف پیستون و سیلندر به همت یک مخترع ایرانی طراحی و ساخته شد. 

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، به نقل از ایسنا، مهندس محمد خاکپاش، کارشناس مهندسی مکانیک و مخترع این موتور در این گفت‌وگو با اشاره به ویژگیهای این سیستم گفت: این سیستم به علت این که از اجزای کمتری تشکیل شده، بسیار سبک است و ساخت آن به دلیل نیاز به دقت کمتر با تجهیزات ساده‌تر و ارزانتر از موتورهای پیستونی موجود قابل انجام است. 

وی خاطرنشان کرد: موتورهای معمولی موجود در بازار دو زمانه و یا چهار زمانه بوده و نیروی محرکه آن‌ها از طریق حرکت سیلندر در داخل پیستون و دوران میل لنگ ایجاد می‌شود؛ در حالیکه در موتور بدون پیستون که همانند موتورهای معمولی از بنزین استفاده می‌کند، سیلندر و پیستون حذف شده و به جای آن از مواد کشسان پلیمری استفاده می‌شود که با انبساط و انقباض پی‌در پی خود باعث حرکت میل‌لنگ و موتور می‌شود. 
به گفته این مخترع، براساس مطالعات انجام شده بر روی نمونه‌های کوچک این موتور میزان بازدهی این سیستم با وجود حجم کمتر آن تا پنج درصد بیشتر از موتورهای متداول است. 
وی با بیان این که در حال حاضر این سیستم توسط یک شرکت آلمانی جهت استفاده در ابزارهای کوچک و پرقدرت صنعتی خریداری شده و مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: این موتور با وجود مزایایی که دارد برای استفاده در سیستم‌های بزرگ نظیر خودرو با محدودیت‌هایی مواجه است و به نظر می‌رسد که بیشتر در وسایل قدرتی کوچک نظیر اره‌های برقی و دوچرخه قابل استفاده باشد. در صورت استفاده از این سیستم در دوچرخه می‌توان دوچرخه‌هایی فاقد پدال با سرعت حداقل30 تا 40 کیلومتر در ساعت ساخت که با حداقل بنزین حرکت کرده و موتور آن‌ها نیز به دلیل قرار گرفتن در بدنه قابل مشاهده نیست.

منبع:www.iritn.com 


پنج شنبه سوم 11 1387
X