خبرگزاری فارس: به همت مخترع ایرانی برای اولین بار در دنیا نسل جدید MP4 با قابلیت پشتیبانی زبان عربی و فارسی طراحی و ساخته شد.


رایان سمیعی، مبتکر ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه در دستگاه‌های کوچک پخش مثل دستگاه‌های MP4 تکنولوژی‌های مختلفی برای فشرده سازی فایل‌ها به کار رفته است، خاطر‌نشان کرد: دستگاه‌های کوچک پخش موجود در بازار برای انتقال داده‌ها نیاز به مراحل سخت و مختلفی دارند. 
وی ادامه داد: این دستگاه طوری طراحی شده که به راحتی می توان داده‌ها را از روی کامپیوتر بر روی این دستگاه منتقل کرد. نرم‌افزاری بر روی این دستگاه نصب شده است که این اجازه را به این دستگاه می‌دهد که در هنگام اتصال به کامپیوتر، قسمتی از کامپیوتر و در سیستم عامل ادغام شود. 
سمیعی با اشاره به اینکه دستگاه‌های موجود قادر به پشتیبانی حداکثر 13 فرمت هستند، افزود: بر روی این دستگاه فناوری «وودو» (VOODOO) نصب شده است و این دستگاه قابلیت پشیبانی 190 فرمت را دارد. 
وی با بیان این مطلب که دستگاه‌هایی که بر اساس «یونی‌کد» پیاده سازی می‌شوند و استاندارد هستند قادر به پشیبانی کامل از زبان عربی و فارسی نیستند، گفت: این دستگاه طوری طراحی شده که به طور کامل می‌تواند زبان عربی و فارسی را حمایت کند. به طوری که این دستگاه قادر است تمامی متون فارسی و عربی را با صدا اجرا کند. 
وی یادآورشد : کل قرآن کریم بر روی این دستگاه ریخته شده و در آن اجرا می‌شود و هم اکنون در حال انتقال نهج‌البلاغه بر روی این دستگاه هستیم. 
این مبتکر ایرانی با اشاره به اینکه حافظه این دستگاه دو گیگا بایت و با قابلیت افزایش حافظه خارجی است، اضافه کرد: این دستگاه قادر به ضبط صدا و پخش فیلم تا 10 ساعت است. 
گفتنی است: طول این دستگاه 68 میلی‌متر، عرض آن 48 و ضخامت آن 13 میلی‌متر است.

منبع:www.farsnews.com
يکشنبه ششم 11 1387
X