توکیو- برای نخستین بار در تاریخ ژاپن دکتر "محمد نقی زاده" دانشمند ایرانی،اقتصاددان و ژاپن شناس موفق به دریافت نشان فرهنگی ژاپن شد.
به گزارش ایرنا از توکیو، دولت ژاپن این نشان فرهنگی را به پاس تلاشهای مستمر دکتر نقی زاده در زمینه توسعه آموزش و تحقیقات ژاپن امروز، همزمان با روز فرهنگ به وی اعطا کرد.
مراسم رسمی اعطای نشان فرهنگی دولت ژاپن به دکتر نقی زاده دانشمند ایرانی روز هفتم نوامبر (15 آبان) به همراه سه دانشمند ژاپنی که اخیرا جوایز نوبل در رشته‌های شیمی و فیزیک دریافت کرده‌اند، در کاخ امپرتور ژاپن برگزار می‌شود و نشان‌های آنها توسط امپراتور این کشور به این دانشمندان اعطا می شود.
لازم به ذکر است، تاریخ تدوین و اهدای نشان فرهنگی در ژاپن به سال 1888 میلادی و در دوران اصلاحات میجی این کشور باز می‌گردد و "ای ایچی شیبوساوا" که از وی به عنوان پدر نظام اقتصادی ژاپن یاد می شود، نخستین دانشمند ژاپنی است که موفق به دریافت نشان فرهنگی این کشور شده است.
از سوی دیگر نشان فرهنگی ژاپن معمولا به دانشمندانی اهدا شده است که میانگین سنی آنها 80 تا 90 سال بوده و دکتر نقی زاده با 66 سال سن علاوه بر این که نخستین دانشمند خارجی و بخصوص دانشمند ایرانی است که این نشان را دریافت می‌کند، به عنوان جوانترین دانشمند در این زمینه هم محسوب می‌شود.
دکتر محمد نقی زاده اقتصاددان برجسته ایرانی، سالها به عنوان رییس موسسه تحقیقات ژاپن به فعالیت مشغول بوده و عضو هیات ژاپنی بررسی مسایل افغانستان است.
نقی زاده کتاب‌های بسیاری را نیز به زبان‌های فارسی و ژاپنی به رشته تحریر در آورده است که از جمله آنها می‌توان به "ژاپن و سیاست‌های امنیت اقتصادی آن"، "ژاپن و سیاستهای اقتصادی جنگ و بازسازی"، "اقتصاد ژاپن و توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی با نگاهی بر رابطه تجاری ایران و ژاپن" اشاره کرد.
"رویارویی دو نظام اقتصادی مبتنی بر بازار و بحران پولی کشورهای آسیای شرقی"، "مبانی فکری مدیریت اقتصادی به شیوه ژاپنی، چینی و ایرانی"، "تفکر اقتصادی ژاپنی" نیز از دیگر تالیفات این دانشمند ایرانی است.

کتاب "تفکرات اقتصادی و توسعه ژاپن" دکتر نقی زاده نیز در سال 1385، عنوان بهترین کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داده است.

منبع:www.shahrgon.com


شنبه پنجم 11 1387
X