طبق نتایج مطالعه ای که با بودجه موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID)، وابسته به موسسه ملی بهداشت (NIH) انجام شد، احتمال آلوده شدن به ویروس اچ آی وی و ابتلا به بیماری ایدز در افرادی که دارای کپی های بیشتری از یک ژن ضد اچ آی وی هستند کمتر از افرادی از همان ریشه جغرافیایی، مانند آمریکایی های اروپایی، است که دارای کپی های کمتری از این ژن هستند.این یافته ها به دانشمندان کمک می کنند تا دریابند چرا برخی از افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری ایدز دارند.

دانشمندان معتقدند نتایج پروژه شناسایی و گروه بندی افراد با استعدادهای گوناگون برای ابتلا به بیماری ایدز که در شماره 6 ژانویه ساینس اکسپرس منتشر شد، می تواند به پزشکان کمک شایانی کند.

دکتر آنتونی فاچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی گفت: "خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی و پیشرفت سریع بیماری در جمعیت های مختلف یکسان نیست. این مطالعه مهم، عوامل ژنتیکی مسئول افزایش و یا کاهش استعداد گروه های خاص برای آلوده شدن و پی آمدهای بعدی بیماری را مورد شناسایی قرار می دهد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که دستگاه ایمنی افراد با اصل و نسب های جغرافیایی مختلف، می توانند در واکنش به تنش های میکروبی تکامل پیدا کرده باشند و این تفاوتها می تواند به رویکردهای پزشکی برای ممانعت از ابتلا به اچ آی وی/ایدز و دیگر عفونت هایی که در میان گروه ها متغیر است کمک کند.

توجه این تحقیق به ژن مسئول کدگذاری سی سی ال 3 ال 1 (CCL3L1)، که یک پروتئن موثر ضد اچ آی وی است و با سی سی آر 5 (CCR5) واکنش می­کند معطوف است. سی سی آر 5 پروتئین گیرنده مهمی است که اچ آی وی به عنوان دروازه ای برای ورود و آلوده کردن سلول ها از آن استفاده می کند. نویسندگان اصلی این مقاله دکتر سانیل کی اهوجا از مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس و مرکز عفونت ایدز و اچ آی وی سن آنتونیو وابسته به اداره امور سربازان پیشین و دکتر ماتیو جی دولان از مرکز پزشکی ویلفرد هال و پایگاه شهری بروکس در سن آنتونیو متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده هستند.

محققین نمونه خون بیش از 3400 فرد اچ آی وی مثبت و منفی از اصل و نسب های جغرافیایی مختلفی را به منظور تعیین تعداد میانگین کپی سی سی ال 3 ال 1 هر گروه آزمایش کردند. آنها دریافتند که مثلا، آمریکایی های آفریقایی بالغ به طور میانگین چهار کپی از سی سی ال 3 ال 1 داشتند و این در حالی است که آمریکایی های اروپایی و آمریکای لاتین اچ آی وی منفی به ترتیب میانگین دو و سه کپی دارند.

این به آن معنا نیست که آمریکایی های اروپایی نسبت به سایر جمعیت ها استعداد بیشتری برای ابتلا به اچ آی وی/ایدز دارند؛ بلکه نویسندگان این مقاله با استفاده از عدد میانگین سی سی ال 3 ال 1 به عنوان نقطه مرجع هر گروه، متوجه شدند که افرادی که تعداد کپی ژن سی سی ال 3 ال 1 آنها از میانگین جمعیت کمتر است، استعداد بیشتری برای آلودگی به اچ آی وی و پیشرفت سریع آن به ایدز دارند. و بر خلاف این، افرادی که تعداد کپی سی سی ال 3 ال 1 آنها از عدد میانگین بیشتر است، استعداد کمتری برای آلودگی به اچ آی وی و پیشرفت سریع آن به ایدز داشتند.

در جمعیت های گوناگونی که مورد مطالعه قرار گرفتند، هر کپی اضافه، خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی را بین 4.5 تا 10.5 درصد کاهش داد. در ضمن، افراد با تعداد کپی سی سی ال 3 ال 1 کمتر از میانگین، 39 تا 260 درصد بیشتر در خطر ابتلا به اچ آی وی و پیشرفت سریع ایدز هستند.

به منظور بررسی بیشتر تاثیر تعداد کپی های سی سی ال 3 ال 1 بر احتمال خطر ابتلا به ایدز، محققین تغییرات ژن سی سی آر 5 که قبلا ارتباط آن با سرعت پیشرفت ایدز کشف شده بود، را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند افرادی که به همراه عدد کپی سی سی ال 3 ال 1 کم، واریانت های شتاب دهنده بیماری سی سی آر 5 هم داشتند، احتمال ابتلای آنها به ایدز بیشتر است.

لازم به ذکر است که موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی وابسته به موسسه ملی بهداشت وزارت بهداشت ایالات متحده است. این موسسه با هدف پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های عفونی همچون ایدز و دیگر عفونت های جنسی، آنفلونزا، سل، مالاریا و بیماری های حاصل از عوامل احتمالی بیوتروریسم، از تحقیقات پایه و کاربردی حمایت می کند. این موسسه همچنین از تحقیقات مربوط به پیوند اعضا و بیماری های مربوط به دستگاه ایمنی، از جمله اختلالات خودایمنی، آسم و آلرژی های مختلف نیز حمایت می کند

منبع:موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی
دسته ها : پزشکی
شنبه پنجم 11 1387
X