تولید بافت مثانه انسان به وسیله مهندسی بافت در جهت ترمیم ضایعات دستگاه مجاری ادراری توسط پژوهشگران مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت گرفت. 

به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، دکتر علیرضا امین شریفی، طراح ایده « تولید بافت مثانه انسان به وسیله مهندسی بافت» و یکی از پژوهشگران این طرح در این خصوص اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر در عصری هستیم که تولید سلول و بافت پیچیده ترین تولید دنیاست و سرمایه گذاری زیادی روی آن انجام می‌شود، « تولید بافت مثانه انسان به وسیله مهندسی بافت» علاوه بر کم کردن مشکلات بیماران بر ارتقای جایگاه علمی کشور در دنیا نیز تأثیرگذار است. 

وی با اشاره به ضرورت تولید بافت مثانه گفت: این بافت برخلاف کلیه جایگزین ندارد و در حال حاضر برای بازسازی مثانه از بافت روده استفاده می شود که مشکلات و عوارض کوتاه مدت و درازمدت زیادی را به بیمار تحمیل می کند. 


وی تصریح کرد: این گونه تحقیقات می تواند افق های جدیدی را در درمان ضایعات مثانه ایجاد کند. 

مهدخت حسین عقدایی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضا و دیگر محقق این طرح هم در خصوص چگونگی انجام طرح گفت: بدون منظور، قسمتی از بافت پوششی مثانه برداشته شده، این سلول ها در مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضا جداسازی می‌شود و در محیط آزمایشگاه کشت داده می شود، که ما علاوه بر این سلول ها، سلول های ماهیچه صاف را نیز جدا و کشت کردیم. 

عقدایی افزود: با توجه به اینکه سال‌هاست از بافت های مشابه مثل روده برای ترمیم مثانه استفاده می‌شود و به دلیل تفاوت های این بافت ها با یکدیگر درگیرنده پیوند مشکلاتی ایجاد می شود؛ بنابراین بهتر است برای ترمیم هر عضو از بافت همان قسمت استفاده شود. 

وی گفت: وقتی سلول های مثانه را بیرون از بدن موجود زنده کشت دهیم، در صورت ایجاد مسائلی مانند سرطان، تنگی، پارگی و عفونت برای سیستم ادراری می توان بدون ایجاد مشکل برای بیمار از این بافت ها جهت ترمیم استفاده کرد. 

دکتر بیتا گرامی زاده، رییس مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و محقق این طرح نیز گفت: طرح «تولید بافت مثانه انسان» در راستای اهداف مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضا، که استفاده از پیوند سلول و جایگزینی آن به جای پیوند عضو است انجام شد و پس از به نتیجه رسیدن این طرح، طرح های دیگری از جمله پیوند جزایر لانگرهانس لوزالمعده در دیابت، پیوند سلول های پوششی پوست در سوختگی و پیوند سلول های کبدی درنارسایی حاد کبد در دست بررسی است. 

دکتر بهنام صباییان، دیگر محقق این طرح با بیان اینکه، این طرح ایجاد یک فن آوری و توانمندی علمی جدید است که می تواند در اختیار دیگر محققان قرار گیرد گفت: در حال حاضر بیشتر پایان نامه‌های دانشجویان پزشکی کشور، طرح‌های غیرکاربردی و در بعضی موارد تکرار طرح های گذشته است ولی مرکز پیوند و ترمیم اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز زمینه‌ای را ایجاد کرده که دانشجویان می توانند طرح های کاربردی داشته باشند و پایان نامه های دانشجویی به طرح‌هایی تبدیل شود که به سیستم بهداشتی و درمانی کمک‌های بنیادی و کاربردی کند.

منبع:www.daneshnews.com


دسته ها : پزشکی
شنبه پنجم 11 1387
X