عمل زایمان بدون درد به روش سزارین و با استفاده از علم هیپنوتیزم توسط پزشکان و متخصصان ایرانی روز جمعه در بیمارستان عیوض‌زاده تهران با موفقیت انجام شد
متخصصان ایرانی برای دومین بار است که در جهان موفق به انجام این عمل شده‌اند. 

دکتر "رویا خدایی" جراح و متخصص زنان و زایمان که جراحی این عمل را برعهده داشت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: در این عمل که به روش سزارین انجام می‌شود هیچ گونه داروی بیهوشی و بی‌حس‌کننده به بیمار داده نمی‌شود. 

وی ادامه داد : بیمار با استفاده از هیپنوتیزم و با حضور استاد متخصص هیپنوتراپی در خواب عمیقی فرو می‌رود و با وجودی که این بیمار بیهوش نمی‌شود ولی در حالتی قرار می‌گیرد که هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کند و مورد جراحی قرار می‌گیرد. 

این متخصص گفت : این روش را در زایمان‌های طبیعی هم می‌توان به کار گرفت و علاوه بر این در مورد افرادی که باید سزارین شوند ولی بیهوشی برای آنها مضر و ممکن است عوارضی را دنبال داشته باشد نیز کاربرد دارد. 

دکتر خدایی افزود : در طول انجام این زایمان که به صورت سزارین انجام شد، وضعیت کلی بیمار از لحاظ وضعیت قلبی ، عروقی و اکسیژن رسانی تحت کنترل قرار داشت و هیچ گونه خطری بیمار را تهدید نمی‌کرد. 

وی خاطرنشان کرد : در این روش به هیچ عنوان از بیهوشی با دارو و سایر روشها استفاده نمی‌شود و در شرایطی که بیمار با روش هیپنوتیزم در خواب عمیق فرو رفته بود عمل جراحی سزایرین انجام شد. 

دکتر خدایی یادآور شد: بعد از بیرون کشیدن جنین، جفت و پرده‌های جنینی خارج می‌شود و داخل رحم و شکم تمیز می‌شود و بعد از انحام این کارها پوست شکم بیمار دوخته می‌شود که در تمام این مراحل بیمار هوشیار ولی درد را احساس نمی‌کند. 

این عمل تحت عنوان عمل زایمان بدون درد با استفاده از علم هیپنوتیزم بر روی یک بیمار ‪۲۶‬ساله که اولین زایمان او بوده است با موفقیت انجام شد. 

مدت این عمل حدود ‪۴۵‬دقیقه به طول انجامید. 

دکتر "حسین الماسیان" متخصص هیپنوتراپی که عمل هیپنوتیزم این کار را به عهده داشت نیز در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت : در هیپنوتیزم بیهوشی وجود ندارد و حالتی بین خواب و بیداری است و بیمار هوشیار است و می‌توان با او حرف زد. 

وی گفت : انجام این کار در دنیا بی‌سابقه است و تا به حال دوبار انجام شده که هر دو بار آن در داخل ایران و توسط متخصصان ایرانی با موفقیت به انجام رسیده است. 

دکترالماسیان افزود : عمل زایمان بدون درد با استفاده از علم هیپنوتیزم در مورد زایمان‌های طبیعی نیر بسیار کاربرد دارد ولی هدف این بود که بتوان یک جراحی نسبتا بزرگ مثل سزارین را نیز با استفاده از این علم انجام داد که با موفقیت به پایان رسید. 

به گفته وی روند این عمل عالی بود و در جاهایی هم که بیمار کمی احساس درد و ناراحتی داشت به راحتی کنترل می‌شد. 

عمل سزارین بدون درد برای دومین بار است که در جهان توسط متخصصان ایرانی انجام می‌شود اولین بار نیز توسط دکتر حسین الماسیان متخصص هیپوتراپی در سال ‪۱۳۶۹‬در بیمارستان پارس تهران انجام شد. 

انتخاب بیمار به صورت داوطلبانه بوده و بیمار به مدت چهار ماه نیز در کلاس‌ها و تمرین‌های دکتر الماسیان شرکت کرده بود.

منبع:www.behboud.com 


دسته ها : پزشکی
يکشنبه ششم 11 1387
X