محققان ایرانی برای اولین بار در جهان، موفق به ابداع روشی نوین برای تشخیص سریع بیماری سل شدند.
دکتر زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اعلام این خبر به خراسان می گوید: با روش های کنونی، تشخیص بیماری سل حدود ٢ تا ٣ هفته به طول می انجامد در حالی که پژوهشگران پژوهشکده بیماری های سل و ریه دانشگاه شهید بهشتی، با ابداع روشی نوین و منحصر به فرد توانستند این بیماری را در مدت حداکثر ٤ ساعت تشخیص دهند. به گفته دکتر زالی، این روش سبب تحولی جهانی در تشخیص این بیماری می شود. وی می افزاید: به دلیل فعالیت های بسیار برجسته و نوین پژوهشگران ایرانی در زمینه سل و بیماری های ریوی، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ایران را به عنوان یکی از مراکز شش گانه و قطب های مهم دنیا در این زمینه انتخاب کرد. همچنین در حال حاضر ایران صاحب بزرگ ترین بانک جهانی مایکوباکتریوم است.
دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ذکر این مطلب به خراسان می افزاید: سازمان بهداشت جهانی با توجه به فعالیت های مفید انجام شده در ایران به ویژه در بیمارستان مسیح دانشوری وابسته به دانشگاه شهید بهشتی در زمینه سل، کشور ما را به عنوان یکی از قطب های شش گانه جهان برای آموزش منطقه ای، کنترل و درمان سل و بیماری های ریوی انتخاب کرد.
دکتر زالی می افزاید: برای رسیدن به چنین جایگاهی باید استانداردهای بین المللی بسیار دشوار و سختی را در زمینه کنترل و درمان بیماری های ریوی و سل رعایت کرد که خوشبختانه پژوهشکده سل و بیماری های ریوی مستقر در این بیمارستان موفق به رعایت تمامی استانداردهای سازمان بهداشت جهانی در این زمینه شد. بنابراین این مرکز مسئولیت کنترل و درمان بیماری های سل و به خصوص شکل بازپدید آن را در منطقه به عهده گرفت. در حال حاضر تمام کارهای مربوط به بیماری های سل و ریوی سازمان بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی، در بیمارستان مسیح دانشوری اجرایی می شود.
وی می گوید: همچنین این مرکز با توجه به تجربه بسیار خوب در زمینه کنترل و پیشگیری دخانیات، به عنوان مرکز رسمی استاندارد مورد تایید سازمان بهداشت جهانی، برای همکاری های این پژوهشکده در راستای کنترل و پیشگیری از دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی در نظر گرفته شد. با توجه به این که در این منطقه کشورهای بسیار زیادی در کسب این جایگاه ها و عنوان ها از سوی سازمان بهداشت جهانی، رقابت بسیار تنگاتنگ و نزدیکی دارند، بنابراین انتخاب ایران نشان دهنده تلاش محققان داخلی و کارهای ارزشمند انجام شده توسط آن ها در زمینه کنترل و پیشگیری از اعتیاد است.
ایران بزرگ ترین بانک جهانی مایکوباکتریوم را ایجاد کرده است. مایکو باکتریوم یکی از باکتری های اصلی در بروز بیماری های عفونی از جمله سل در دنیا محسوب می شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اعلام این خبر، از موفقیت بزرگ پژوهشگران ایرانی در زمینه تشخیص سریع سل می گوید و توضیح می دهد: محققان ما در پژوهشکده سل و بیماری های ریوی به روش جدیدی برای تشخیص سریع سل به نام راپید تست دست یافته اند که براساس آن می توان بیماری سل را در مدت زمان ٣ تا ٤ ساعت در یک فرد تشخیص داد، در حالی که با استفاده از روش های سنتی تشخیص سل حدود ٢ تا ٣ هفته به طول می انجامد. با این آزمایش بسیار دقیق تر می توان سل را تشخیص داد. حتی در این زمینه برای تایید روش ابداعی محققان کشورمان، از فرانسه نمونه های مبهمی برای آزمایش به این مرکز فرستاده شد که نتایج آن بسیار دقیق و کاملا موفقیت آمیز بود.
از آنجایی که این روش، یک آزمایش نوین در عرصه جهانی برای تشخیص سل محسوب می شود، ما در تلاش هستیم که آن را به نام ایران و محققان ایرانی به ثبت بین المللی برسانیم.
تشخیص از طریق کشت آزمایشگاهی حدود ٣ هفته به طول می انجامد و روش های دیگر یعنی نمونه گیری از ریه نوعی روش تهاجمی است که زیاد مطلوب نیست، در حالی که در این آزمایش هیچ گونه مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی شود و نتیجه آن بسیار دقیق است.
هیچ کدام از روش های جهانی برای تشخیص این بیماری، دارای مشخصات و ویژگی های این روش ابداعی از سوی محققان کشورمان نیست. در واقع ثبت این روش نوین تحولی در جهان در زمینه تشخیص بیماری سل به شمار می رود.
همچنین پژوهشکده مورد توجه سازمان بهداشت جهانی در ایران، به عنوان تنها مرکز کنترل کیفیت و ارزیابی آزمایش های مربوط به سل و بیماری های ریوی در کشور نیز فعالیت های بسیار ارزشمندی را آغاز کرده است.
این پژوهشکده در زمینه پیوند ریه به عنوان یکی از مشکل ترین پیوندها، جزو مراکز بسیار مطرح در سطح جهان و اولین مرکز در خاورمیانه به شمار می رود. همچنین بعضی جراحی های مربوط به پیوند ریه در ایران، در سطح آسیا بی نظیر است. ما بیستمین عمل موفقیت آمیز پیوند ریه را از یک بیمار مرگ مغزی به یک بیمار ریوی انجام دادیم. 
دکتر زالی می گوید: کشورهای آمریکا و فرانسه نیز جزو مراکز شش گانه منتخب سازمان بهداشت جهانی در زمینه کنترل و درمان بیماری های سل و ریه می باشند.
به گفته دکتر زالی در حال حاضر حدود ٥/١٥ میلیون مبتلا به سل در سطح جهان وجود دارد که از این تعداد، حدود ٢٢ هزار نفر در ایران زندگی می کنند. براساس آمار اتحادیه جهانی مبارزه با سل در دنیا، هر ساله ٥/٨ میلیون مورد سل ثبت می شود.
دکتر زالی می افزاید: بهترین راه پیشگیری تزریق واکسن ب ث ژ در دوران کودکی است. باید یادآور شد که این بیماری کاملا قابل درمان و در صورت تشخیص به موقع دوره درمان حدود ٦ ماه است. ولی در صورتی که بیمار درمان را آغاز کند و آن را به طور کامل ادامه ندهد، بیماری به حالت مقاوم تبدیل می شود و علاوه بر افزایش هزینه درمان (حدود ١٠ میلیون تومان)، میزان موفقیت در درمان نیز به کمتر از ٥٠ درصد می رس

منبع:www.reporter.ir
دسته ها : پزشکی
يکشنبه ششم 11 1387
X